Peygamberler, filozoflar, edebiyat ustaları, dervişler bir halkada oturursa ne olur?

Peygamberler, filozoflar, edebiyat ustaları, dervişler bir halkada oturursa ne olur?

Gazeteci Yazar Mecit Ömür Öztürk’ün “Dervişin Teselli Koleksiyonu” adlı kitabı okurlarla buluştu. “Doğu’dan Batı’dan 99 Teselli” üst başlığıyla yayınlanan çalışma raflardaki yerini aldı.

Dervişin Teselli Koleksiyonu, doğunun ve batının binlerce yılda oluşturduğu teselli birikimini yaralı gönüllere cömertçe ulaştıran bir çalışma. İbn Arabi’den Mevlana’ya, Sokrates’ten Spinoza’ya, Geothe’den Cibran’a yüzlerce âlim, filozof ve yazarın günümüz insanının hüzün ve kederlerini dindirmek için oluşturduğu bir halka… Okuru bu halkanın orta yerine davet eden, “Dervişin Teselli Koleksiyonu” çok satan yayınevleri arasında dikkatleri çeken Hayykitap’tan çıktı.

Sessiz sedasız kitaplarını yazarken topluma önemli mesajlar veren Ardahan’ın Göle İlçesi Filizli Köyünden Gazeteci Yazar M. Ömür Öztürk, yeni kitap çalışmalarını sürdürüyor.

Kitabın konusu:

Kederli günlerden geçen derviş, rüya âleminde bir adaya uğrar. Gördüğü şey mucizevidir. Peygamberler, veliler, âlimler ve filozoflar bir halka şeklinde oturmakta ve anlaşıldığı kadarıyla birini beklemektedirler. Derviş de onlarla birlikte beklemeye durur ancak asıl misafirin kendisi olduğunu anlaması uzun sürmez. Halkanın ortasında kendisine gösterilen yere oturur ve her kederine bir teselli verecek olan bu nurani meclisi dinlemeye koyulur.

Halkanın bir tarafında Abdulkadir Geylani’den Yunus Emre’ye, İmam Gazali’den Mevlana’ya ve İbn Arabi’ye birçok gönül doktoru… Halkanın diğer tarafında Sokrates, Hegel, Kant, Kierkegaard, Spinoza ve Schopenhauer gibi hikmet âşıkları… Halkanın bir başka yanında ise Geothe’den Cibran’a, Tanpınar’dan Dostoyevski’ye, Sadi Şirazi’den Rilke’ye ve Proust’a acılarını kelimelerin büyülü dünyasında dindirmeye uğraşan kalem erbabı…

Bu teselli halkası öylesine geniştir ki, dindiremeyeceği keder, zayıflatamayacağı acı, sevdiremeyeceği dert yok gibi gözükmektedir. Sözler sözleri, anlatımlar anlatımları, teselliler tesellileri takip eder. Derviş uyandığında yalnızca güneş doğmamıştır, kendi içsel karanlıklarından da aydınlığa çıkmıştır.

Teselliden kasıt zihnin düşünceler yoluyla uyuşturulması değil, bilakis acı karşısında uyumayı seçen zihnin uyandırılması… Kadim teselli ustalarıyla, teselliye muhtaç gönülleri buluşturmak, bu kitabın varoluş sebebi!

Kitaba ulaşmak için:

Dervişin Teselli Koleksiyonu’nu, kitapçılardan edinebileceğiniz gibi, kitapyurdu.com başta olmak üzere, kitap satışı yapan herhangi bir internet siteden de temin edebilirsiniz.

Haberin linki

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*